Animacje
realizowane w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
.
![received_605829960133489 UFO porywające krowę](https://fundacja-wisos.pl/wp-content/uploads/2020/11/received_605829960133489.jpeg)
Podczas muzycznego spotkania mogliśmy przekonać się że rytm to coś, co każdy z nas ma w sobie. Pozwala nam na wędrówkę po dźwiękach i pokazuje że muzykę ma w sobie każdy z nas, chociaż jedni czują ją słabiej, inni mocniej to każdy z nas wychwytuje rytm. Jego ekspresja dostępna jest dla wszystkich.
Grając w grupie uczymy się empatii, słuchania innych, dźwięki bębna relaksują ciało, rozluźniają świadomość, synchronizują pracę obu półkul, pobudzają wrażliwość muzyczną i kreatywność. Gra na bębnach często opiera się na improwizacji co sprzyja rozwojowi spontaniczności będąc jednocześnie terapią rytmem, naturalnie wyczuwalnym nawet dla tych, którzy z muzyką niewiele mają wspólnego. Podczas spotkań obserwuję takie tworzenie, niezależnie od wieku i zdolności muzycznych czy różnorodności społeczno- kulturowych uczestników.
Młodzież poznała również działanie wielu innych instrumentów rytmicznych oraz instrumentów terapeutycznych i przekonała się o instnieniu zjawiska rezonansu jako fizycznego działania na nasze ciało. Poznała pojęcie sonoterapii, potrzebie kontaktu z naturalnymi źródłami dźwięku i znaczeniu tego, jak ważny jest wpływ częstotliwości fal dźwiękowych, na ludzki organizm. Nasz krąg to zabawa dźwiękiem, wędrówka z rytmem, prowadzona, spontaniczna kreatywność muzyczna i odkrywanie siebie.
Energia muzyczna dziewcząt zaskoczyła je same najbardziej. Szybko przekonały się że potrafią grać, chociaż wątpliwość na początku się pojawiła. Doszły nawet do bardzo trudnego etapu jednoczesnej obsługi dwóch instrumentów. Ponieważ gra w grupie rozbudza empatie to tym samym uruchamia w nas uważność i grupową koncentracje, uczy słuchania innych i otwiera na kontakty. Rozluźniające dźwięki bębna synchronizują komunikację naszych półkul mózgowych, relaksują nasze ciało i pozwalają na ekspresje rytmiczną o jakiej instnieniu wielu z nas nie wie. Podczas spotkania można przekonać się ile mamy w sobie muzycznej kreatywności, jakie jest jej natężenie, jak brzmi nasz własny rytm, który ma każdy z nas, niezależnie od wieku, zdolności muzycznych czy różnorodności społeczno-kulturowych.
Dziewczęta poznały również inne instrumenty rytmiczne i terapeutyczne, sprawdziły jak działa fala dźwiękowa, co to jest rezonans, przekonały się też, że dźwięki natury są z nami zsynchronizowane w sposób naturalny. Dowiedziały się co to jest sonoterapia i jak korzystny wpływ ma ona na nasz organizm.
Nasz krąg to zabawa dźwiękiem, wędrówka z rytmem, prowadzona, spontaniczna kreatywność muzyczna i odkrywanie siebie..
Fot. Mieczysław Krombach
Uczestnicy mogli przekonać się jak niewiele trzeba żeby instrument stał się ich przyjacielem. Wędrówka po dźwiękach pokazała że muzykę każdy ma w sobie i pomimo tego że z różną ekspresją, to każdy z nas wychwytuje rytm.
Grupowa gra uczy nas słuchania innych, rozbudza empatię, poprawia komunikacje. Instrumenty etniczne, pierwotnie służące do komunikacji i rytualnych obrzędów dziś mają przede wszystkim znaczenie artystyczne i terapeutyczne. Rozluźniające dźwięki bębna relaksują ciało, uwalniają z napięć, poprzez synchronizacje obu półkul mózgowych poprawiają procesy poznawcze, pobudzają wrażliwość muzyczną i kreatywność. Prowadzona improwizacja rytmiczna opiera się na spontaniczności, jest terapią dźwiękiem i budzi nieznane wcześniej możliwości drzemiące w uczestnikach, niezależnie od ich wieku, zdolności muzycznych czy różnorodności społeczno-kulturowych.
Młodzież miała również kontakt z wieloma innymi instrumentami rytmicznymi i terapeutycznymi. Poznała pojęcie sonoterapii, jako udowodnionym naukowo zjawisku działania rezonansu fal dźwiękowych na ludzki organizm. Poczuła, że nasze pole morfogenetyczne stale potrzebuje kontaktu z naturalnymi źródłami dźwięku, wsłuchując się w dźwięki, jakie sama wydobywała z instrumentów.
Nasz krąg to zabawa dźwiękiem, wędrówka z rytmem, prowadzona, spontaniczna kreatywność muzyczna i odkrywanie siebie.
![b7b22d10](https://fundacja-wisos.pl/wp-content/uploads/2020/11/b7b22d10.png)