Upcycling do kamery: lampy, meble rowery…..

 

Jest to projekt realizowany we Wrocławiu i finansowany ze w ramach programu Mikrogranty NGO ze środków Gminy Wrocław

.

UFO porywające krowę

W dniu 23.11 w Klubie Łącznik w CK Czasoprzestrzeń odbyły się warsztaty z filmu dokumentalnego w ramach. Pomimo pandemii zgłosiło się kilkanaście osób, z których kilka zadeklarowało chęć udziału w produkcji dwóch filmów dokumentalnych. Warsztaty dla młodych twórców filmowych były skondensowaną formą przekazania złożonej wiedzy i umiejętności filmowych, nastawioną na praktyczność, dostępność rozwiązań dla początkujących filmowców, którzy dysponują ograniczonym budżetem. Prowadzący, operator Zbigniew Bodzek oraz reżyser Michał Dawidowicz zaaranżowali sytuację rejestrowania wywiadu z bohaterem filmu. Na tym przykładzie uczestnicy warsztatów dowiedzieli się na jakie elementy techniczne podczas realizacji dokumentu należy zwrócić uwagę – dźwięk, oświetlenie, ustawienia kamery oraz spojrzenie reżyserskie.

Osoby zainteresowane wspólną realizacją zostały podzielone na dwie grupy i biorą udział w produkcji dwóch filmów, które zostaną opublikowane w telewizji społecznej Stacja za HoryzontemStworzone zostaną dwa krótkie dokumenty o ludziach zajmujących się upcyclingiem. Bohaterami pierwszego filmu będą Maurycy oraz Romek. Pierwszy bohater naprawia stare rowery, udoskonala je i przerabia. Ze zużytych części tworzy ażurowe konstrukcje. Romek, zbiera przeróżne starocie, składuje je, po czym łączy je w konstrukcje, z których powstają niepowtarzalne lampy i gadżety użytkowe.

Drugi film opowiadać będzie o Wojtku – twórcy wystawy Znalezione – ocalone. Sztuka z kontenera. Wojtek znajduje wyjątkowe dzieła sztuki i kolekcjonuje je w Czasoprzestrzeni. W dokumentach opowiemy co można zrobić ze starymi i wydawałoby się bezużytecznymi przedmiotami. Jaki potencjał twórczy drzemie w używanych przedmiotach – jak można je przerobić, połączyć z innymi przedmiotami i nawet sprzedać jako nowoczesne designerskie dzieło użytkowe.

W powodów obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną nie będziemy mogli zorganizować gali podsumowującej. Zamiast niej powstanie krótki film, który będzie podsumowaniem dokonanych działań podczas procesu realizacji filmów. Wystąpimy w nim jako prowadzący krótko opisując proces filmowania, a na końcu dodamy podziękowania.

  • Projekcja filmu czarno-białego na taśmie celuloidowej zostanie ujęta w tymże filmie, lub zostanie włączona w film dokumentalny o Wojtku Wołoszyńskim – jako jedno z działań naszego bohatera. 
  • Wystawa rzeźb upcyclinowych: obiekty powstałe z upcyclingu zebrane i wykonane przez naszych bohaterów, zostaną wmontowane w realizowane filmy. Jeśli okaże się, że metraż i tematyka filmu nie pomieszczą wszystkich ważnych dla autorów dzieł – zostaną one dodane do filmu-gali w postaci zdjęć lub osobnego materiału filmowego.